Štítná žláza
Štítná žláza je endokrinní žláza nacházející se v krku pod hrtanem, která produkuje hormony, které jsou uvolňovány přímo do krve. Hlavními hormony produkovanými štítnou žlázou jsou tyroxin (T4), trijodtyronin (T3) a kalcitonin.
Hormony T4 a T3 ovlivňují metabolismus téměř všech buněk v těle. Zvyšují rychlost metabolismu, což znamená, že tělo spotřebovává energii rychleji. Pomáhají udržovat tělesnou teplotu v normálním rozmezí a ovlivňují srdeční frekvenci. Také jsou klíčové pro vývoj mozku a nervového systému.
Kalcitonin, zajišťuje vychytávání vápníku z krve a jeho ukládání do kostí.
Nedostatek hormonů způsobuje onemocnění nazývané hypotyreóza. Možnými příznaky jsou únava, zpomalení metabolismu, nadváha, suchá kůže, padání vlasů a další příznaky. Naopak nadměrná produkce hormonů způsobuje onemocnění nazývané hypertyreóza. Příznaky jsou nervozity, zvýšená srdeční frekvence, úbytek hmotnosti a další příznaky. Pokud máte podezření na poruchy štítné žlázy, je důležité vyhledat lékařskou pomoc a podstoupit nezbytné testy a vyšetření. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky, měli byste se nejprve poradit s lékařem nebo odborníkem na výživu, než začnete užívat doplňky stravy nebo byliny.
4 položek celkem.